Przeskocz do treści

Terapia akceptacji i zaangażowania czyli narzędzia poszerzania wpływu w biznesie

“ACT (Terapia Akceptacji i Zaangażowania) to podejście, które świetnie sprawdza się w biznesie przyjmując formę treningu akceptacji i zaangażowania i jest jedną z najlepiej przebadanych naukowo metod, co potwierdza jej wysoką skuteczność. Metoda pracy, która w bardzo usystematyzowany sposób pozwala wpływać na naszą postawę  a tym samym na nasze zachowania dając praktyczne narzędzia do rozwoju umiejętności i kształtowania postaw, tak by rozwinąć w sobie bardziej otwarte, skupione i zaangażowane podejście do zmian, decyzji, realizacji celów, sytuacji, ludzi i biznesu.

ACT pomaga odnaleźć właściwy kierunek działań i wyzwala sprawczość, która stanowi wpływ. Pozwala świadomie kierować energię w stronę działania , a nie unikania doświadczania trudności. Decydując co chcemy w danej chwili “podlewać”. To podejście  mocno osadzone jest w realiach dlatego świetnie sprawdza się w biznesie. Mówi wprost, że wyeliminowanie trudnych doświadczeń w biznesie nie jest możliwe. Możliwa jest natomiast zmiana relacji z nimi, aby były mniej uciążliwe. Pozwala wyjść z utknięcia oraz zaprasza powiew świeżego powietrza, które niesie ze sobą elastyczność psychologiczną.

To co kluczowe w treningu akceptacji i zaangażowania dla biznesu

Charakter oświadczeniowy, który  polega na obserwacji siebie w działaniu i zauważaniu swojej postawy, zachowań, reakcji oraz na odważnym działaniu w kierunku realnej zmiany, a nie jedynie na intelektualizowaniu.   

Kontekst, szanuje „mapę człowieka” i skupia się na sprawdzaniu użyteczności danych działań w jego  kontekście. Nie szufladkuje działań na dobre i złe, biorąc pod uwagę ich treść, ale bierze pod uwagę ich funkcję dla człowieka (po co to robi?), gdyż ta sama czynność może być dla jednej osoby użyteczna, a inną oddalać od tego co w biznesie kluczowe i ważne.

Uważność, czyli uświadamianie sobie własnych doświadczeń w danej chwili bez zatapiania się w nich, nie oceniając ich, robiąc im miejsce, przypatrując się jak przychodzą i odchodzą. Ma na celu także rozluźnianie naszych automatyzmów, które zazwyczaj nam nie służą i robi wewnętrzną przestrzeń na podejmowanie świadomych decyzji w kierunku wybierania tego co dla nas ważne.

Działaj z ACT

Model ACT w bardzo przejrzysty sposób łączy 6 głównych procesów:

1. Kontakt z chwilą obecną

Oznacza świadome bycie “tu i teraz”, czyli celowe skupianie uwagi na doświadczeniu, a nie odpływanie myślami czy działanie na autopilocie dając się porwać myślom czy łatwiejszym zadaniom, by uniknąć robienia tego co mamy do zrobienia w kierunku realizacji postawionych przez organizacje celów, unikając doświadczania.

W praktyce. Bycie obecnym to doświadczanie i zauważanie kiedy pojawia się witalność, a kiedy energia ucieka. Wrażliwość na kontekst w jakim się znajdujemy (sytuację, okoliczności). Możliwość podejmowania decyzji i działania w oparciu o to co dzieje się w realnych warunkach, a nie w świecie naszych myśli i schematów reagowania.

2.Akceptacja (Gotowość)

Wiąże się z aktywnym rozpoznawaniem tego na co mamy wpływ, a na co nie. Dzięki akceptacji możemy przyjąć fakty w naszym życiu i ruszyć w dalszą drogę. W ten sposób wspomagamy zmianę,  pozwalamy sobie widzieć rzeczy takimi jakie są, pozwalając tym samym wybierać inne  sposoby działania i alokować energię tam gdzie ma to sens w stronę wpływu i widocznych efektów.

W praktyce: Zauważenie, że ucieczka od trudnego  jest nieskuteczna i pochłania bardzo dużo naszej energii. Unikanie jedynie nasila nasze trudności. Trudno w tym samym czasie jest zaangażować się w sensowne działania. Akceptacja pozwala ruszyć z miejsca oraz zmniejszyć ciężar, który ze sobą niesiemy, tak by nadmiernie nie utrudniał nam drogi.

3. Defuzja odklejanie się od myśli

Nasz mózg produkuje ogromne ilości myśli niczym maszyna do popcornu.Nasz umysł jest szczególnie aktywny w produkowaniu komunikatów, w momentach kiedy robimy coś nowego, trudnego, podejmujemy ryzyko, doświadczamy niepewności. Większość jego reakcji jest nadmiarowa i nie adekwatna do obecnych warunków w których pracujemy. Defuzja to zrobienie kroku w tył i sprawdzenie czy nasze myśli są użyteczne na drodze do realizacji postawionych celów.

W praktyce: Patrzymy na swoje myśli z takiego dystansu, dzięki któremu jesteśmy w stanie wybrać co zaraz zrobimy, wychodzimy spod ich wpływu, dopuszczając inne perspektywy, poszerzając repertuar zachowań. Wypracowujemy bardziej pomocną relację wobec nieskutecznych postaw, zachowań, reakcji w relacji ze zmianą, niepewnością,  nowym wyzwaniem.

4. Ja jako kontekst

„Ja obserwujące” to punkt widokowy, z którego przyglądamy się wszystkim naszym opowieściom o sobie i doświadczeniom, które nas wspierają i tym, które nas ograniczają i wprowadzają sztywność do naszych działań. To takie miejsce, taki kontener, w którym mieszczą się wszystkie nasze doświadczenia.

W praktyce: Widzimy swoją wewnętrzną różnorodność i odpuszczamy sklejenie z sztywnymi wyobrażeniami o sobie. Dzięki temu możemy działać mieszcząc w sobie różne trudne doświadczenia, zamiast utykać w walce z nimi. Przyjmujemy perspektywę świadomego obserwatora i dzięki temu możemy wybierać nasze myśli, zachowania, postawy.

5. Wartości

Prowadzą jak kompas w wybranym przez nas kierunku, zapraszając do działania, bo wartości rozpoznaje się w działaniu, a nie tylko o nich mówi. Mogą być różnie zdefiniowane  w zależności od potrzeb i naszej gotowości ale jedno jest pewne, odważne kroczenie w ważnym kierunku jest możliwe dzięki wartościom.

Korzyści: Rozpoznajemy wartościowe kierunki i określamy o czym one mają być. W trudnych momentach stanowią odpowiedz na pytanie w jaki sposób chcę uczestniczyć? w jaki sposób wybieram przechodzić przez te zmiany? W jaki sposób wybieram zachować się w tej trudnej sytuacji? Wtedy można bardziej świadomie dokonywać wyborów zapraszając swoją wewnętrzną mądrość do konfrontacji z tym co trudne, z tym co nowe na płaszczyźnie zadaniowej, relacyjnej i kondycyjnej ludzi, organizacji, biznesu.

6. Zaangażowane działanie

ACT zaprasza do działania już teraz, jednocześnie bardzo pomocna jest świadomość, że na tej drodze działania będzie różnie. Jednocześnie pozwalając zrozumieć, że czekanie aż wszystkie nasze problemy i trudne sytuacje znikną, wątpliwości zostaną rozwiane, krytyczne myśli uciszone, to tak nie będzie.

Korzyści: Rozpoczęcie działania już teraz, ponieważ nawet bardzo małe kroki w pożądanym kierunku tworzą poczucie skuteczności i sprawstwa. Trening akceptacji i zaangażowania pomaga pozbyć się iluzji, że jeśli spełnimy kolejne narzucone sobie warunki, to zaangażowane działanie stanie się dla nas tylko łatwe i unikniemy trudnych doświadczeń.

A więc gotowi na wszystkie doświadczenia bierzemy niepewność, lęk i to co trudne dzisiaj dla nas pod pachę i ruszamy tam, gdzie woła nas coś ważnego”.

Pełne wydanie można pobrać TUTAJ: https://biznes2biznes.com/materialy/GazetaMSP_05_2023/GazetaMSP_05-2023.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *